Yaşam

İtalya’dan 16 yaşındaki piyanist Can Saraç’a büyük ödül

Akademiye katılan en genç piyanist ve Türkiye’den tek müzisyen olan Can Saraç, dünyanın dört bir yanından 16-30 yaş arası piyanistler arasından seçilerek ‘Arturo Benedetti Michelangeli’ ödülüne layık görüldü. Saraç, Eppan şehrinin verdiği 5 bin euroluk ödülün de sahibi oldu.

5 yaşından itibaren piyano çalan ve eğitimine İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda başlayan Can Saraç, 3 yıldır üstün yetenekli öğrencilerin kabul edildiği Münih Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi’nin genç bölümünde eğitim görüyor. Prof. Schäfer ile eğitimine devam etmektedir.

Aynı zamanda Lihtenştayn Akademisi’nde burslu öğrenci olan ve dünyanın en saygın profesörleriyle sistematik olarak çalışan Can Saraç, Kültür Koleji’nde lise öğrencisidir.

Bu yılın haziran ayında Teksas’ta 4 yılda bir düzenlenen dünyanın en seçkin yarışmalarından biri olan The Cliburn Junior’a sanatçı olarak davet edildi.

Saraç, ödülünü sosyal medya hesabından şu ifadelerle paylaştı: “Ülkeme, beni yetiştiren öğretmenlerime, aileme ve dinleyicilerime bir söz verdim ve kazandım! Piyanoda Michelangeli Ödülü’nü kazanarak birinci oldum. Akademi Eppan piyano yarışması bu cumartesi İtalya’da yapıldı! Cumhuriyetimizin 100. yılını başarılarımızla kutluyoruz.” Kutlamaya devam edin.” (KÜLTÜR SANAT HİZMETİ)

araban-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu