Ekonomi

Putin’den ABD’ye bir gol daha! Venezuela MIR’e katıldı

ABD ambargosu nedeniyle sıkıntılı bir dönem geçiren Venezuela toparlanmaya başladı.

Dünyanın en yüksek enflasyon oranına sahip ülkesi Venezuela’da bu kapsamda atılan adımlarla 1 Ekim 2021’de para biriminden altı sıfır atıldı.

Uzun yıllar ekonomik ve siyasi ambargolara maruz kalan ülkede ekonominin 7 yıllık daralmanın ardından büyüdüğü 13 Ocak’ta açıklandı.

RUSYA İLE TİCARET İŞLEMLERİNİ KOLAYLAŞTIRACAK YENİ ADIM

Venezuela Merkez Bankası’nın Rusya ile ithalat ve ihracat işlemlerini ulusal para birimi üzerinden kolaylaştırmak istediği belirtildi.

Venezuela Merkez Bankası Başkanı Calixto Jose Ortega Sanchez, 15 Haziran’da yaptığı açıklamada, Venezuela bankaları ile Rus bankaları arasında finansal süreçleri hızlandırmak için yeni teknolojik gelişmeleri takip ettiklerini belirtti.

Olayların ardından Venezuela Devlet Lideri Nicholas Maduro katıldığı bir programda konuya ilişkin dikkat çekici sözler kullandı.

MADURO DUYURDU: VENEZUELA MERKEZ BANKASI MİR ÖDEME SİSTEMİNE KATILACAĞIMIZI VERDİ

Maduro yaptığı konuşmada, Venezuela’nın maruz kaldığı haksız yaptırımlar karşısında yeni uluslararası ödeme sistemlerine katılmaya çalıştıklarını belirterek, “Venezuela Merkez Bankası, Rusya’nın oluşturduğu ve dünyanın birçok ülkesi tarafından kullanılan Mir ödeme sistemine katılacağımızın müjdesini verdi.”söz konusu.

“YENİ ÖDEME SİSTEMLERİ ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ VE YENİ DÜNYA YENİ PARA SİSTEMLERİ OLUŞTURUYOR”

Yeni ödeme sistemlerinin yaptırımlara alternatif olduğunu vurgulayan Maduro, şöyle konuştu: “Dünyada yeni ödeme sistemleri ortaya çıkıyor. Venezuela’ya acımasız ve cezai yaptırımlar uygulandı, bizi finansal olarak dünyadan izole etmeye çalışıyorlar. Şimdi yeni ödeme sistemleri üzerinde çalışıyoruz ve yeni dünyanın yeni para sistemleri var.”dedi.

celtikajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu